ERASMUS+, H2O

Πρόγραμμα ERASMUS+ με θέμα το Νερό.

Οι μαθητές της Ε και Στ τάξης του 2ου Δ.Σ. Ηράκλειας Σερρών συμμετέχουν στο πρόγραμμα ERASMUS+ H2O με θέμα το Νερό και συμβάλουν σε παρουσίαση στα αγγλικά με σκοπό να προβάλουν πληροφορίες για την λίμνη Κερκίνη. Την παρουσίαση επιμελήθηκε η καθηγήτρια Γαλλικών Μακρυπούλια Σταματούλα σε συνεργασία με την καθηγήτρια Αγγλικών Έφη Ρασσοπούλου και την δασκάλα της Ε τάξης Μάρθα Αραμπατζή και προετοιμάστηκε στο πλαίσιο μετακίνησης μαθητών και εκπαιδευτικών από 23 – 27 Μαϊου 2023 στην πόλη Brescia της Ιταλίας.

Κοντά στην Brescia υπάρχει η λίμνη Iseo την οποία επισκεφθήκαμε και ήταν μία όμορφη ευκαιρία να απολαύσουμε την όμορφη φύση του υδάτινου περιβάλλοντος. Οι μαθητές με τη βοήθεια της καθηγήτριας Αγγλικών Έφης Ρασσοπούλου παρουσίασαν κείμενα στα αγγλικά και ζωγραφιές οι οποίες έχουν ενσωματωθεί στην παρακάτω παρουσίαση

Ευχαριστούμε θερμά τον διευθυντή του 2ου Δ.Σ. Ηράκλειας , Νίκο Αθανασίου για την ενδιαφέρουσα εκδρομή που οργάνωσε στην Ιταλία!