Το 2ο Δημοτικό σχολείο Ηράκλειας συμμετείχε στο Ευρωπαϊκό Πρόγραμμα«I WILL BE IN BUSINESS WORLD»

2ο Δημοτικό Σχολείο Ηράκλειας

10-12-2019

ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ

Στo πλαίσιο του εγκεκριμένου Ευρωπαϊκού Προγράμματος ERASMUSKA229 με κωδικό αριθμό 2019-1-PL01-KA229-064938_5 και τίτλο «I WILL BE IN BUSINESS WORLD» το2ο Δημοτικό σχολείο Ηράκλειας με τον Διευθυντή του κ. Νίκο Αθανασίου και τον Δάσκαλο κ. Απόστολο Βάκα συμμετείχε στις 3-7 Δεκεμβρίου 2019στην εναρκτήρια συνάντηση των εταίρων στην πόλη Πλάτεροου της Πολωνίας. Οι συμμετέχοντες εκπαιδευτικοί προγραμμάτισαν τις δραστηριότητες του σχεδίου για την επόμενη διετία, επισκέφτηκαν Δημοτικά σχολεία και επιχειρήσεις της περιοχής και συζήτησαν με τους μαθητές και τους δασκάλους τους, καθώς και ξεναγήθηκαν στην πρωτεύουσα της Πολωνίας Βαρσοβία. Κατά την υλοποίηση του προγράμματος θα πραγματοποιηθούν σεμινάρια και ανταλλαγές αποστολών με εκπαιδευτικούς και μαθητές μεταξύ των σχολείων από την Ελλάδα, Ρουμανία, Τουρκία, Πολωνία και Πορτογαλία.

Νίκος Αθανασίου