Το 2ο Δημ. Σχ. Ηράκλειας, μέλος του Δικτύου σχολείων της UNESCO-ASPnet, την Δευτέρα 2 Οκτωβρίου 2017 γιόρτασε την Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού με πλήθος οργανωμένων αθλητικών δραστηριοτήτων.

Την πρώτη ώρα (8.15-9.15) όλοι οι μαθητές στις τάξεις τους παρακολούθησαν μέσω ιντερνέτ βίντεο και μηνύματα για τον Αθλητισμό και Ρατσισμό.

Στη συνέχεια 9.30-1130 οι μεγάλες τάξεις διοργάνωσαν πρωταθλήματα Μπάσκετ- Βόλεϊ και Χειροσφαίριση, ενώ οι μικρές τάξεις επιδόθηκαν σε Ζωγραφική και Χορό.

Στις 11.30-13.15 ακολούθησε ποδοσφαιρικός αγώνας μεταξύ των Ε΄ και ΣΤ΄ τάξεων του. Συγχρόνως τα κορίτσια των Ε΄ και ΣΤ΄ επιδόθηκαν στο γυμναστήριο του σχολείου σε αερόμπικ, ενώ οι μικρές τάξεις επιδόθηκαν σε αγώνες σκυταλοδρομίας και άλλα δρομικά και συναγωνιστικά παιχνίδια.