Εκπαιδευτική εκδρομή στην Ιταλία

Από την Τρίτη 23 Μαϊου έως και το Σάββατο 27 Μαϊου 2023 οι μαθητές του 2ου Δ.Σ. Ηράκλειας και οι συνοδοί εκπαιδευτικοί, Αθανασίου Νίκος (διευθυντής του σχολείου), Αραμπατζή Μάρθα (δημοτικής εκπαίδευσης), Ρασσοπούλου Έφη (αγγλικής γλώσσας) και Μακρυπούλια Σταματούλα (γαλλικής γλώσσας) πραγματοποίησαν εκπαιδευτική εκδρομή στην Ιταλία στο πλαίσιο ευρωπαϊκού προγράμματος ERASMUS + , με τίτλο H2O. (νερό)

Στη Σχολή Centro Formative Provinciale, G. ZANARDELLI στην Μπρέσια γνώρισαν από κοντά τους Ιταλούς και Πορτογάλους εταίρους του προγράμματος με κωδικό αριθμό 2021-1-FR01-KA220-SCH-000034470 που ως στόχο έχει να αναδείξει την ανάγκη δημιουργία περιβαλλοντικής συνείδησης και την προστασία των λιμνών.

Είδαν από κοντά τη λίμνη Iseo που βρίσκεται κοντά στην Μπρέσια όπου και συμμετείχαν σε εκπαιδευτικές και υπαίθρεις δραστηριότητες. Επίσης επισκέφτηκαν το Μιλάνο, τη Βερόνα και τον Μπέργκαμο.

.