Eναρκτήρια συνάντηση των εταίρων στην πόλη Κουσάντασι της Τουρκίας.

2ο Δημοτικό Σχολείο Ηράκλειας

23-12-2019

ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ

Στo πλαίσιο του εγκεκριμένου Ευρωπαϊκού Προγράμματος ERASMUSKA229 με κωδικό αριθμό 2019-1-TR01-KA229-076441_3 και τίτλο «KOD KARDEŞİM» το 2ο Δημοτικό σχολείο Ηράκλειας με τον Διευθυντή του κ. Νίκο Αθανασίου και τον Δάσκαλο κ. Τσακιράκη Κώστα συμμετείχε στις 16-21 Δεκεμβρίου 2019 στην εναρκτήρια συνάντηση των εταίρων στην πόλη Κουσάντασι της Τουρκίας. Οι συμμετέχοντες εκπαιδευτικοί προγραμμάτισαν τις δραστηριότητες του σχεδίου για την επόμενη διετία και επισκέφτηκαν Δημοτικά σχολεία και Γυμνάσια της περιοχής και συζήτησαν με τους μαθητές και τους δασκάλους τους, καθώς και ξεναγήθηκαν στην Αλικαρνασσό την Έφεσο και την Σμύρνη. Κατά την υλοποίηση του προγράμματος θα πραγματοποιηθούν σεμινάρια και ανταλλαγές αποστολών με εκπαιδευτικούς μεταξύ των σχολείων από την Ελλάδα, Ρουμανία, Τουρκία, Ιταλία και Ισπανία.

Νίκος Αθανασίου