Επιμορφωτικό Σεμινάριο γαλλικής γλώσσας

Στο Επιμορφωτικό Σεμινάριο Σεπτεμβρίου 2023 που διοργανώθηκε στις 16 Σεπτεμβρίου 2023 στο Γαλλικό Ινστιτούτο Θεσσαλονίκης από τον Σύλλογο Καθηγητών γαλλικής γλώσσας και φιλολογίας πτυχιούχων πανεπιστημίου A.P.L.F. -D.U. με θέμα “Éducation inclusive et langues étrangères vers la cohabitation des diversités – Dans la classe de FLE sans frontières”- ” Εκπαίδευση στην Συμπερίληψη και διδασκαλία ξένης γλωσσας” παρακολουθήσαμε ενδιαφέρουσες εισηγήσεις και εξαιρετικές παρουσιάσεις βιβλίων για την εκμάθηση της γαλλικής γλώσσας.

Η καθηγήτρια γαλλικών του 2ουΔ.Σ. Ηράκλειας , Μακρυπούλια Σταματούλα ευχαριστεί θερμά τους διοργανωτές του Σεμιναρίου και ιδιαίτερα την Stella Leonardou, πρόεδρο του Συλλόγου A.P.L.F – D.U. που έδωσαν την ευκαιρία να παρουσιάσει εισήγηση – atelier με τίτλο “Éducation inclusive: cultiver la diversité et l’épanouissement créatif en classe de FLE” προβάλλοντας διδακτικές πρακτικές σχετικές με το θέμα του σεμιναρίου και τις οποίες εφάρμοσε στο σχολείο κατά την σχολική χρονιά 2022 – 2023.

Συγκεκριμένα παρουσιάστηκαν ως διδακτικές προτάσεις η εκμάθηση ξένης γλώσσας χρησιμοποιώντας τη μάθηση μέσω τέχνης και ποίημα που δημιούργησαν στα γαλλικά οι μαθητές της Ε τάξης του σχολείου μας αφού εμπνεύστηκαν από τον πίνακα ζωγραφικής Παπαρούνες του Claude Monet. Επίσης παρουσιάστηκε η συνεργατική εργασία μαγικά φυτά της λίμνης Κερκίνης η οποία αποτέλεσε και καλοκαιρινή δράση για παιδιά στην Δημόσια Κεντρική Βιβλιοθήκη Σερρών την οποία εμψύχωσε η καθηγήτρια γαλλικών Μακρυπούλια Σταματούλα μαζί με τον Σύλλογο Ελληνογαλλικής φιλίας Σέρρες – Fosses στις 21 Αυγούστου 2023. Ο τίτλος της δράσης ήταν “Το τριαντάφυλλο του Μικρού Πρίγκιπα”

Όλες αυτές οι δραστηριότητες έφεραν αέρα δημιουργικότητας στην τάξη των γαλλικών. .

Ευχόμαστε και η φετινή σχολική χρονιά να είναι γεμάτη με δημιουργικότητα α λα γαλλικά!